Enduro Greek Series: Σίφουνας από την Κύπρο στο Rockatreellity

Στον φοβερό αγώνα για το Enduro Greek Series, στο Rockatreellity στον Παρνασσό, ο Κύπριος Γιώργος Κουζής κυριάρχησε στην κατηγορία U21 και στην γενική.

Στον μαγευτικό Παρνασσό διοργανώθηκε ο πέμπτος αγώνας του Enduro Greek Series με 114 αναβάτες και αναβάτριες να αψηφούν τις δύσκολες συνθήκες -λάσπη και γλιστερό έδαφος- που επικρατούσαν στις δύο πρώτες ειδικές για να απολαύσουν έναν άρτιο και απαιτητικό αγώνα. Αυτή τη χρονιά οι πέντε ειδικές -τις οποίες έχουμε αγαπήσει από προηγούμενους αγώνες- ήταν άριστα προετοιμασμένες και καλύτερες από ποτέ. Ωστόσο οι βροχές το Σάββατο το απόγευμα και την Κυριακή τα ξημερώματα δυσκόλεψαν τις δύο πρώτες ειδικές, που απαιτούσαν σύνεση και προσοχή. Σε αυτό το περιβάλλον ήρθε σαν σίφουνας ο 18χρονος Γιώργος Κουζής από την Κύπρο και πήρε τη νίκη στην κατηγορία U21 και στην γενική! Ωστόσο να επισημάνουμε ότι απουσίαζαν τρεις από τους κορυφαίους αναβάτες εντούρο της Ελλάδας, ο Σωκράτης Ζώτος, ο Γιώργος Αγιομαυρίτης και ο Πέτρος Αφένδρας οι οποίοι εκπροσωπούσαν την χώρα μας στον αγώνα DH και EDR στην Γαλλία.

Η διαδρομή του αγώνα

Το συνολικό μήκος του αγώνα ήταν 27 χιλιόμετρα με 1.050 υψομετρικής ανάβασης και πέντε ειδικές διαδρομές, με συνολικό μήκος κοντά στα 10 km. Με λίγα λόγια η χαρά του εντουρά, καθώς οι πέντε ειδικές περιλάμβαναν τα πάντα: σημεία με απολαυστικό flow, τεχνικά περάσματα, καλό χώμα, βραχώδη περάσματα, τοπικά σημεία με κλίσεις, τμήματα που θέλουν πετάλι και ανοιχτά κομμάτια με υψηλές ταχύτητες, συν λάσπη και γλιστερό τερέν στις δύο πρώτες.

Η πρώτη ειδική (PS1)-το Δέφνερ trail που ξεκινά λίγα μέτρα πιο κάτω από το καταφύγιο- έχει μήκος 1,5 km και αποδείχθηκε η πιο δύσκολη ειδική του αγώνα καθώς είχε λάσπη, γλιστερές πέτρες και δύσκολα offcamper. Η δεύτερη ειδική (PS2)-το Holy Mary trail με συνολικό μήκος 1,7 km- είχε και αυτή λάσπη, είχε δυσκολέψει σαφώς, αλλά δεν είχε χάσει τον fun χαρακτήρα της. Μιλάμε για πολύ ζόρι στο pedal section. Η τρίτη ειδική (PS3)-το Γιούρια trail με μήκος 1,4 km- ευτυχώς δεν επηρεάστηκε από την βροχή. Είχε φουλ τερέν ενώ το σωστά τοποθετημένο δίχτυ στο σημείο με την μεγάλη κλίση ήταν εκεί για να σταματήσει με ασφάλεια όποιον έχανε τον έλεγχο. Ούτε η τέταρτη ειδική (PS4)είχε λάσπη και το επικό Flow trail με μήκος 2,3 km (4 km για τους αναβάτες ebikes) ήταν σκέτη απόλαυση, αν και σαν power stage για τα ηλεκτρικά είχε ένα ζόρικο ανηφορικό τμήμα πριν μπεις στα ωραία… Στεγνή και προβλέψιμη η πέμπτη ειδική (PS 5) -το Arkoudorema trail που έχει μήκος 1,4 km- δοκίμασε τους κουρασμένους αναβάτες με τα τεχνικά σημεία του -και ειδικά στα βράχια λίγο πριν τον τερματισμό και οδήγησε τους αναβάτες στα οχήματα uplift που επέστρεφαν τους τερματίσαντες στο κέντρο του αγώνα που ήταν το Καταφύγιο Δέφνερ.

Οι κατηγορίες του αγώνα

Στην κατηγορία MenEliteο Γρηγόρης Τσαλαφούτας πήρε μια μεγάλη νίκη κερδίζοντας εμφατικά όλες τις ειδικές στην κατηγορία του. O αναβάτης της Polygon ήταν πολύ δυνατός και οδήγησε έξυπνα και αποτελεσματικά, καθώς δεν ρίσκαρε στις δύο πρώτες λασπωμένες ειδικές -εκεί έχασε και τη νίκη στη γενική από τον Κουζή- και πέρασε αλώβητος χωρίς πτώσεις.

Στην δεύτερη θέση της κατηγορίας κατάφερε να τερματίσει ο Θανάσης Παναγίτσας -παρά τις δύο πτώσεις του στις δύο πρώτες ειδικές. Μάλιστα στη μια, στράβωσε άσχημα το πετάλι του Lapierre του με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται πολύ στο πεταλάρισμα, δεν μάσησε όμως και έφτασε στον τερματισμό. Πλέον οι βαθμολογική διαφορά των δύο είναι μόλις 30 βαθμοί (υπέρ του Παναγίτσα) και η υπόθεση τίτλος αναμένεται να κριθεί στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στα Καλάβρυτα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Χάρης Κρίνης που οδηγώντας σταθερά και αποτελεσματικά κατάφερε να ανέβει για πρώτη φορά στο τρίτο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας. Τέταρτος τερμάτισε ο Χιλιανός -κάτοικος Αθήνας- Jose Mendez ο οποίος έσπασε την ρόδα του Sunn του στις προπονήσεις του Σαββάτου και αγωνίστηκε με δανεικό πίσω τροχό 29’’ που του χάλασε το mullet set up που είχε συνηθίσει. Ο Νίκος Μυταράς και ο Κύπριος Ραφαήλ Παπαχριστοφόρου συμπλήρωσαν την δυνατή πρώτη εξάδα της κατηγορίας.

Η κατηγορία Under 21 έχει εξελιχθεί σε μια από τις πιο δυνατές. Και σε αυτό τον αγώνα είχε τις περισσότερες συμμετοχές (33), τον πιο έντονο ανταγωνισμό και το υψηλότερο επίπεδο -έξι αναβάτες της πρώτης 10άς στην γενική ήταν U21. Μέσα σε όλα αυτά τα πιστόλια ξεχώρισε και πήρε καθαρά τη νίκη ο αθλητής από την Κύπρο, ο 18χρονος Γιώργος Κουζής. Ένας αναβάτης που ασχολείται αγωνιστικά με όλες τις κατηγορίες του mtb και στον Παρνασσό βρήκε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί όλα τα θετικά στοιχεία του και πρώτα απ’ όλα την τρέλα του! Βλέπετε μπήκε με τα όλα και σάρωσε στις δύο πρώτες λασπωμένες ειδικές και συνέχισε τον φρενίρη ρυθμό του μέχρι το τέλος κερδίζοντας όλες τις ειδικές στην κατηγορία.

Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα αυτό το αποτέλεσμα αλλά όταν μετά από μερικές προπονήσεις έσπασα κάποια KOM ένιωσα περισσότερη εμπιστοσύνη για να πιέσω και να διεκδικήσω μία θέση στο βάθρο.

Γιώργος Κουζής

Δεύτερος -και τέταρτος γενικής- ο σούπερ γρήγορος αναβάτης από την Αθήνα, ο Γιάννης Βραχάς, ο οποίος έχει αποδείξει ότι εκτός από τεχνικός είναι και πολύ σταθερός. Μπορεί Βασίλης Καρποδίνης να έχασε την φετινή αγωνιστική χρονιά στα πλαίσια του διαβάσματος για την τρίτη λυκείου, ωστόσο έκανε σούπερ δυναμική αγωνιστική επιστροφή! Μπήκε δυναμικά στην πρώτη ειδική, οδήγησε γρήγορα στην δεύτερη και παρά την πτώση του στην μεγάλη κλίση της τρίτης, κατάφερε να κατακτήσει την τρίτη θέση στην κατηγορία, που συνδυάστηκε μάλιστα με την έκτη θέση στη γενική! Ο πρωτοπόρος στην βαθμολογία της κατηγορίας, ο Γιώργος Γεωργόπουλος από την Πάτρα, ξεκίνησε με το γνωστό επιθετικό του στυλ, αλλά μια πτώση στην πρώτη ειδική του έκοψε την φόρα, για να τερματίσει τελικά τέταρτος, μόλις έξι δευτερόλεπτα μπροστά από τον συντοπίτη του, Χρήστο Μαραντίδη που και αυτός ήταν στην δεκάδα της γενικής. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Κώστας Κουρμούλης.

Στην κατηγορία Menένας ακόμη πολύ δυνατός αναβάτης από την Πάτρα, ο Ελισσαίος Γούβης, τίναξε τα χρονόμετρα στον Παρνασσό καβάλα στο καλοστημένο Scott του. Αν και ξεκίνησε προσεκτικά εκμεταλλεύτηκε την υψηλή τεχνική και την εμπειρία του πήρε την τέταρτη συνεχόμενη φετινή νίκη του, κερδίζοντας όλες τις ειδικές στην κατηγορία του και ολοκληρώνοντας τον αγώνα στην τρίτη θέση της γενικής. Δεύτερος τερμάτισε ο φορμαρισμένος Στέλιος Τζανετής ο οποίος αν και ήταν πολύ συντηρητικός στις πρώτες ειδικές πήρε την δεύτερη θέση και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (ο Ελισσαίος έχασε τον πρώτο αγώνα της χρονιάς λόγω τραυματισμού). Την τριάδα συμπλήρωσε ένας ακόμη πολύ ικανός αναβάτης από την ομάδα των αθλητών από τον Κύπρο, ο Βασίλης Αδάμου. Ο Αναστάσιος Μπαλντιμτσής, ο Απόστολος Σινανιώτης και ο Γιώργος Καραδήμας συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα, αφήνοντας έβδομο τον Γιώργο Καλτσή, που δεν πέρασε και πολύ ωραία στην πρώτη ειδική…

Στην κατηγορία Mastersπήραν εκκίνηση 22 αναβάτες και ήταν ο πολύ δυνατός Βούλγαρος Georgi Petrov αυτός που πήρε τη νίκη (δεύτερη για φέτος) με διαφορά μόλις 18 εκατοστά από τον δεύτερο Γιάννη Γιαννουσά! Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ήταν ο σταθερός Λευτέρης Τιτιρέκης ο οποίος παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Ζαρκάδας. Ο Σπύρος Βραχάς και ο Μπάμπης Μαυράκος μπήκαν στην πρώτη εξάδα της ιδιαίτερα ανταγωνιστικής κατηγορίας των 40άρηδων.

Μόλις τέσσερις αναβάτες αγωνίστηκαν στην κατηγορία Veteransμε τους τρεις εξ΄αυτών να ολοκληρώνουν εντός χρόνου τον αγώνα. Νικητής ο Γιώργος Τρύφωνας που δήλωσε ότι ζορίστηκε στην πρώτη ειδική, δεύτερος ήταν ο Σπύρος Γούβας με το ποδήλατο ιδιοκατασκευής του και τρίτος ο rookie της κατηγορίας, ο Δημήτρης Γκουντόπουλος. Μπορεί να κέρδισε όλες τις ειδικές και να κατάφερε να τερματίσει ο Δημήτρης Πατσαλός, ήταν όμως εκτός χρόνου. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της κατηγορίας ταλαιπωρήθηκε από κράμπες, αλλά έσφιξε τα δόντια και τερμάτισε ακόμη και όταν είδε ότι ήταν εκτός χρόνου. Μπράβο!

Στις γυναίκες είχαμε τρεις συμμετέχουσες και μια όμορφη ιστορία! Ο λόγος για την νικήτρια του αγώνα, την Αυστριακή Valentina Nauth. Η Valentina βρίσκονταν για διακοπές στην Ελλάδα με τον σύντροφο της και τυχαία είδαν για τον αγώνα στον Παρνασσό και αποφάσισαν να τρέξουν, έτσι για την εμπειρία! Η Valentina δεν είχε τρέξει καν αγώνα στην ζωή της και φόραγε ανοιχτό κράνος… Κανένα πρόβλημα, πρώτη! Δεύτερη η Βουλγάρα Veneta Zaharieva και τρίτη η Κάθριν Airbender που δεν ήταν σε καλή μέρα και δεν μπόρεσε να βγάλει την ροή που μας έχει συνηθίσει στις ειδικές.

Συνολικά 27 αναβάτες αγωνίστηκαν στις κατηγορίες Ε-bikesμε τους 20 από αυτούς στην Fat. Νικητής αναδείχθηκε ο Άρης Χατζηγεωργίου στον πρώτο του αγώνα σαν ηλεκτρικός, δεύτερος ήταν ο Βούλγαρος Ivan Geshev και τρίτος ο Γιώργος Κωστούλας. Στα light o Κίμων Μπαλασόπουλος πήρε μια ακόμη νίκη, με τον Λευτερή Στρίγκανη και τον Γιώργο Φούρλα να τον πλαισιώνουν στο βάθρο.

Έτσι ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία -και χωρίς σοβαρούς τραυματισμούς- ο μυθικός πλέον αγώνας Rockatreellity Race στον Παρνασσό και οι αναβάτες έδωσαν ραντεβού για τον μεγάλο τελικό στα Καλάβρυτα 18-20 Οκτώβρη.

• Φοβερές όλες οι ειδικές και άρτια προετοιμασμένες, πραγματικά στην καλύτερη μορφή τους.
  • Πολύ καλή η διοργάνωση που έριξε βάρος στην ευχαρίστηση των αναβατών.
  • Ζεστό κλίμα και όμορφη ατμόσφαιρα στο φιλόξενο καταφύγιο Δέφνερ που ήταν το κέντρο του αγώνα.
  • Ευτυχώς αυτή τη χρονιά δεν έβρεξε την ημέρα του αγώνα παρά τις προβλέψεις.
  • Ευχόμαστε λοιπόν και του χρόνου, αν και οι διοργανωτές σκέφτονται να κάνουν μια χρονιά off προκειμένου να προετοιμάσουν ένα νέο trail στο υψηλό επίπεδο που μας έχουν συνηθίσει.