Mega Avalanche Parnassos 2024 – H μεγάλη κατάβαση

Ο κλασικός πλέον αγώνας μαζικής εκκίνησης διοργανώθηκε για έκτη φορά, με την εκκίνηση φέτος να γίνεται από το ψηλότερο σημείο του Χιονοδρομικού Κέντρου Παρανασσού στα Κελάρια.

Οι αγώνες κατάβασης με μαζική εκκίνηση -τύπου Mega Avalanche- γνωρίζουν τεράστια άνθηση στην Ευρώπη, ωστόσο στην χώρα μας ουσιαστικά ο μόνος αγώνας αυτού του τύπου διοργανώνεται στον Παρνασσό και συγκεκριμένα σε τμήμα του μονοπατιού 22 και τερματισμό στο πανέμορφο ‘Ανω Πολύδροσο.

• Υψόμετρο εκκίνησης: 2.240m (κορυφή Βάκχου)
  • Υψόμετρο τερματισμού: 850m (Άνω Πολύδροσο)
  • Μήκος διαδρομής: 15km

Φέτος στις 28-29 Σεπτεμβρίου συγκεντρώθηκαν πάνω από 50 αναβάτες οι οποίοι έζησαν μία ξεχωριστή εμπειρία και αυτή αφορά στο γεγονός ότι η εκκίνηση έγινε από το ψηλότερο σημείο στα Κελάρια και μάλιστα με τα πρώτα μέτρα του αγώνα να ελίσσονται μέσα στην χιονοδρομική πίστα! Σε αυτό το τμήμα μάλιστα οι αναβάτες ανέπτυξαν μεγάλες ταχύτητες που ξεπέρασαν τα 80 km/h!. Τη διοργάνωση για μια ακόμη φορά ανέλαβε η εταιρία 22 MOUNTAIN ACTIVITIES η οποία με τη βοήθεια της ΕΤΑΔ πραγματοποίησε για πρώτη φορά την εκκίνηση μέσα σε πίστα του χιονοδρομικού κέντρου, ενώ οι αναβάτες μέχρι εκεί ανέβαιναν με την χρήση της υπερσύγχρονης τηλεκαμπίνας. Ένας αγώνας σταθμός για την ποδηλασία βουνού στην Ελλάδα που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού.

Μέσα στην χιονοδρομική πίστα οι αναβάτες ανέπτυξαν μεγάλες ταχύτητες που ξεπέρασαν τα 80 km/h!.

Η διαδρομή

Η μαζική εκκίνηση πραγματοποιήθηκε από την κορυφή του Χ.Κ.Π. στα 2.240 μέτρα υψόμετρο και οι αναβάτες μετά από λίγα μέτρα τρέξιμο, έμπαιναν μέσα στις χιονοδρομικές πίστες! Φουλ ανοιχτωσιά και τρελές ταχύτητες, με τον Σωκράτη Ζώτο να καταγράφει μέγιστη ταχύτητα 81 km/h!. Φουλαρισμένοι από αδρεναλίνη οι αναβάτες έβγαιναν από το χώρο του χιονοδρομικού κέντρου, ακολουθούσε ένα ατελείωτο και κυριολεκτικά μαρτυρικό ασφάλτινο τμήμα -από τα Κελάρια προς Φτερόλακα και μετά στην είσοδο του 22 trail. Το πρώτο αυτό τμήμα της διαδρομής είχε μήκος πάνω από πέντε χιλιόμετρα κι εκεί είχαν ήδη ξεχωρίσει οι δυνατοί αναβάτες και οι καρδιακοί παλμοί είχαν χτυπήσει κόκκινα. Στη συνέχεια οι τσιτωμένοι αναβάτες έμπαιναν στο μονοπάτι 22 μετά από μια σκληρή κόντρα ανηφόρα και άρχιζε το πάρτι! Απολαυστική οδήγηση στο φοβερό 22 trail που περιλαμβάνει κυριολεκτικά τα πάντα. Γρήγορα κομμάτια, τεχνικά rockgardens, σφικτά τμήματα με φλόου και φυσικά κάποια άλματα. Το έδαφος βέβαια ήταν αρκετό ξερό, αλλά δεν υπήρχε υπερβολική σκόνη οπότε και οι αναβάτες μπορούσαν να πραγματοποιήσουν με ασφάλεια προσπεράσεις σε αρκετά σημεία. Η σηματοδότηση άρτια και το μονοπάτι αρκετά καθαρό. Μετά από 7 χιλιόμετρα οδηγικής απόλαυσης, αλλά και υψηλής πίεσης για τους πρωταγωνιστές βρίσκονταν ο τερματισμός στο Ανω Πολύδροσο στα 850 μέτρα υψόμετρο. Δηλαδή μιλάμε για έναν καθαρό αγώνα αντοχής για τους αναβάτες -και ειδικά αυτούς με συμβατικά ποδήλατα και όχι ηλεκτρικά- καθώς το συνολικό μήκος της διαδρομής ήταν 15 χιλιόμετρα και η υψομετρική κατάβαση σχεδόν 1.500 μέτρα.

Ο αγώνας

Κατηγορία Elite

Με μια πραγματικά φοβερή κατάβαση ο Ζωκράτης Ζώτος (25:04) πήρε καθαρά τη νίκη στην κατηγορία Elite και στην γενική (όσο αφορά στα ποδήλατα). Πήρε την εκκίνηση, οδήγησε άρρωστα γρήγορα στις πίστες του Χιονοδρομικού Κέντρου Παρνασσού, ενώ στη συνέχεια πεταλάρισε μανιασμένα και έκανε μια σεμιναριακή κατάβαση στο 22 trail μέχρι το Άνω Πολύδροσο με lines που ούτε είχαμε δει τόσα χρόνια. Απλά φοβερός! Στη δεύτερη θέση της κατηγορίας (4ος γενικής) τερμάτισε ο Πέτρος Αφένδρας (27:11) οδηγώντας με σταθερό τέμπο και φουλ αποτελεσματικά. Εξαιρετικό αγώνα έκανε ο ανερχόμενος Ανδρέας Μαρίας (29:19) που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Αφένδρα καθώς υπολείπεται σε φυσική κατάσταση. Κανονικά πάντως θα έπρεπε να αγωνίζεται στην κατηγορία Junior, όπου και πάλι θα ήταν τρίτος. Σίγουρα ο αγώνας αυτός ήταν απαιτητικός και απαιτούσε πολύ υψηλό επίπεδο φυσικής κατάστασης.

Κατηγορία Junior

Για έναν ακόμη αγώνα οι αναβάτες της κατηγορίας Junior αποδείχθηκαν πολύ δυνατοί. Μεγάλος νικητής ο σκληροτράχηλος Γιώργος Αγιομαυρίτης (26:08) που βρέθηκε στη δεύτερη θέση της γενικής αρκετά πίσω από τον Ζώτο καθώς δεν έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έχασε πολύτιμο χρόνο στο πρώτο τμήμα της διαδρομής. Στόχος επετεύχθη πάντως, καθώς πρόσθεσε μια ακόμη νίκη στο ήδη πλούσιο παλμαρές του. Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Βραχάς (26:14), που έχει αθόρυβα και αποτελεσματικά έχει καθιερωθεί μέσα στους κορυφαίους αναβάτες gravity στην Ελλάδα! Μάλιστα λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη από τον Αγιομαυτίτη καθώς τερμάτισε μόλις έξι δευτερόλεπτα πίσω του!!! Το βάθρο στην Junior συμπλήρωσε ο ανεβασμένος -μετά την αποχή του λόγω εξετάσεων- Μάνος Παπαδάκης (29:22) μετά από μια άτυπη μάχη με τους αθλητές της Elite, Ανδρά Μαρία και Μάνο Μαυρομάτη (29:29). Μόνο θετική κρίνεται η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Εμμανουήλ Λουκέρη (29:49) που τερμάτισε τέταρτος στην junior μετά από δίμηνη αποχή εξαιτίας τραυματισμού. Συγχαρητήρια αξίζουν και στον Βενιαμίν της διοργάνωσης τον 12χρονο Αλεξ Κιούκης που όχι μόνο κατάφερε να τερματίσει, αλλά πέρασε και πάνω από τους μισούς συμμετέχοντες! Άλλος ένας σούπερ πιτσιρικάς που διέπρεψε ήταν ο Νίκος Κουλουμβάκης, Μπράβο στη νέα γενιά, αλλά και σε όλους όσους κατάφεραν να τερματίσουν αυτό τον ζόρικο αγώνα.

Νικητής στην κατηγορία Ebikes αναδείχθηκε ο Άρης Χατζηγεωργίου που ήταν και ο πρώτος που έφτασε στο Άνω Πολύδροσο.

Δες στο παρακάτω povvideo την φοβερή νικηφόρα κατάβαση του Σωκράτη Ζώτου:

• Μόνο θετικό κρίνεται το γεγονός ότι το Χ.Κ.Παρνασσού άνοιξε για τους ποδηλάτες, έτσι αναβάτες και τα ποδήλατά τους μεταφερόντουσαν με τις καμπίνες του Χιονοδρομικού προσφέροντας μια μοναδική εμπειρία και δίνοντας έτσι προοπτικές για ποδηλατικά πάρκα στην χώρα μας.
  • Σωστή ήταν η διοργάνωση και η σηματοδότηση της διαδρομής. Θα θέλαμε όμως Κύπελλα για τους τρεις πρώτους και μετάλλια για όλους τους τερματίσαντες. Το άξιζαν!
  • Δεν υπήρχε ούτε ένας τραυματισμός και όλοι οι διαγωνιζόμενοι έμειναν ικανοποιημένοι από το event αυτό. Στο κάτω σαλέ του κέντρου ήταν τοποθετημένα τα περίπτερα των χορηγών, η γραμματεία του αγώνα καθώς και ο Dj Paraskevopoulos ο οποίος εμψύχωνε τους αναβάτες αλλά και τους θεατές παίζοντας μουσική. Ας είναι αυτό λοιπόν μια αρχή για να ανοιχτούν οι ορίζοντες στην χώρα μας για την άνθηση του downhill στην χώρα μας.

Και του χρόνου!

Στιγμιότυπα από τη φιλοξενία του ποδηλατικού αγώνα Mega Avalanche που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο στο ΧΚ Παρνασσού. Photos: Dimitrios Anestis