O Wade Young στην κορυφή του Παγκοσμίου Hard Enduro

Με νίκη στο Xross Hard Enduro Rally ο 28 ετών Νοτιοαφρικάνος βρίσκεται και πάλι στην κορυφή του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.

Σπουδαία νίκη πήρε ο Wade Young στο Xross της Σερβίας που ήταν και ο τρίτος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIM Hard Enduro. Ο Νοτιοαφρικάνος αναβάτης είχε μπει στη σκηνή του Παγκόσμιου Enduro με άκρως εντυπωσιακό τρόπο κερδίζοντας το 2012, σε ηλικία μόλις 16 ετών, τον εμβληματικό αγώνα Roof of Africa (στη σέλα ενός Yamaha YZ250F!) μπροστά από τον Graham Jarvis. Στα χρόνια που ακολούθησαν έκανε πολλές καλές μεμονωμένες εμφανίσεις, κερδίζοντας μεταξύ άλλων επτά φορές ακόμα το Roof of Africa, ενώ το 2021 κέρδισε τον τελευταίο του πρωταθληματικό αγώνα, το HERO Challenge της Πολωνίας. Η όχι και τόσο σταθερή του πορεία τού στοίχισε τη θέση του εργοστασιακού αναβάτη στη Sherco (κατά τη διάρκεια των “χειμερινών μεταγραφών”) και ο Young ξεκίνησε να αγωνίζεται στο φετινό πρωτάθλημα με GASGAS και τη χορηγία της νοτιοαφρικάνικης εταιρείας ελαστικών Leader Tread και συνεχίζοντας να έχει την υποστήριξη της Red Bull.

“Είμαι τόσο χαρούμενος που έκανα ότι έπρεπε και πήρα τη νίκη. Ήταν ένας καταπληκτικός αγώνας, εξαιρετικά σκληρός λόγω ζέστης, αλλά μου άρεσε. Η μοτοσυκλέτα μου δεν είχε το παραμικρό θέμα και δεν μπορώ να ευχαριστήσω αρκετά τα παιδιά της Red Bull Leader Tread για τη συμβολή τους σε αυτό.”

Wade Young

Η μάχη των βάθρων

Τα έδωσε όλα την τρίτη και τελευταία μέρα ο Teodor Kabakchiev (Sherco) και παρά το γεγονός πως ήταν ο ταχύτερος δεν κατάφερε να απειλήσει τον Young για τη νίκη στην κατηγορία Pro. Έτσι αρκέστηκε στη δεύτερη θέση μπροστά από τον Michael Walkner (GASGAS) ενώ ο νικητής της δεύτερης μέρας, Graham Jarvis ολοκλήρωσε τον αγώνα στην έβδομη θέση. Αξίζει να σημειωθεί πως ο 49ετών Jarvis αντιμετώπισε πρόβλημα με το πίσω γρανάζι της μοτοσυκλέτας του χάνοντας πολύτιμο χρόνο που του στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσει ακόμα και μια θέση στο βάθρο.

Στην κατηγορία Junior o Mitch Brightmore (νικητής στον πρόλογο) πήρε τη νίκη και πλέον προηγείται στη σχετική βαθμολογία με 11 βαθμούς από τον αδερφό του (Ashton) ενώ το βραβείο για την καλύτερη απόδοση μεταξύ των γυναικών πήρε η Tjaša Fifer που κέρδισε την κατηγορία Hobby.

Ελληνικές συμμετοχές

Τέσσερις Έλληνες κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό του αγώνα, συμμετέχοντας στην κατηγορία Hobby. Ταχύτερος ήταν ο Στέλιος Μπρατάνης που με χρόνο 12ώρες 13λεπτά και 2 δευτερόλεπτα κατάφερε να ανέβει μέχρι την 27η θέση (33ος την πρώτη μέρα) ενώ και οι υπόλοιποι τρεις αναβάτες κατάφεραν με τη σειρά τους να βελτιώσουν τη θέση τους σε σχέση με την πρώτη μέρα. Ο Σπύρος Ζευγίτης ανέβηκε στην 44η θέση (13:40:47), ο Μάνος Κατσογριδάκης στην 55 (15:06:12) και ο Παναγιώτης Κώτσος στην 59η (16:31:14).

Η εξέλιξη του Πρωταθλήματος

Με τη νίκη αυτή ο Wade Young τίθεται για πρώτη φορά επικεφαλής της βαθμολογίας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIM Hard Enduro. Μόλις δύο βαθμούς πίσω του βρίσκεται ο πρώην team mate του, Mario Roman (Sherco) ενώ στην τρίτη θέση “έπεσε” ο νικητής των δύο πρώτων γύρων Manuel Lettenbichler (KTM) που δεν αγωνίστηκε στη Σερβία λόγω τραυματισμού. Παρά την απουσία του, ο “Letti” παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και αναμένεται να επιστρέψει στον επόμενο γύρο, στο Red Bull Romaniacs (23-27 Ιουλίου).