Ολοκληρώθηκε το Greece Rally με τον Barbieri να παίρνει τη νίκη

Στην τέταρτη θέση της συνολικής κατάταξης τερμάτισε ο Βασίλης Μπούδρος και στην 22η ο Χρήστος Πελούσης.

Μετά από επτά ημέρες και σχεδόν 1.400km συνολικά, 61 αναβάτες και οδηγοί (από τους 70 που πήραν εκκίνηση) κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό του Greece Rally 2024 στα Γιάννενα. Η τελευταία μέρα ήταν ασυνήθιστα μεγάλη για επίλογος ελληνικού αγώνα και είχε μήκος 180km περνώντας τους αναβάτες για μία ακόμα φορά από καταπληκτικές διαδρομές και μέρη όπως το χωριό Τσεπέλοβο και το όρος Μιτσικέλι. Η ημέρα είχε μία μία ειδική διαδρομή, τη δέκατη και τελευταία του αγώνα, που είχε μήκος 150km και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη σύνθεση του βάθρου αλλά και στη συνολική Γενική κατάταξη όπου οι δύο Έλληνες αναβάτες κέρδισαν μερικές ακόμα θέσεις,

Η τελική κατάταξη

Παρά τη νίκη του στην τελευταία ειδική του αγώνα, ο Moritz Hennefeld (KTM EXC 450) δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία του Roberto Barbieri (HUSQVARNA FE 501) στον δρόμο για τη νίκη. Ο Ιταλός αναβάτης ήταν με διαφορά ο ταχύτερος αναβάτης και του φετινού Greece Rally και διατηρεί τον “Άσσο” στη μοτοσυκλέτα του για μία ακόμη χρονιά. Σε αυτή την τελευταία ειδική, ο Anton Tyll (KTM EXC 450) κατάφερε να εξασφαλίσει την άνοδό του στο βάθρο καθώς ο ταχύτερος αναβάτης της τέταρτης μέρας και τρίτος μέχρι χθες, Timo Heinen (Beta RR 480) δεν πήρε χρόνο και κατρακύλησε στην τελική κατάταξη.

#1 R. Barbieri
#2 M. Hennefeld
#3 A.Tyll

Δυνατή απόδοση από τους Έλληνες αναβάτες

Για ακόμη μία μέρα, ο Βασίλης Μπούδρος ήταν εντυπωσιακός. Στη σέλα της δικίλυνδρης BMW F 900GS σημείωσε τον τρίτο ταχύτερο χρόνο της ημέρας και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην άκρως εντυπωσιακή τέταρτη θέση της τελικής κατάταξης ενώ κέρδισε την κατηγορία Μ6 (μεγάλα δικύλινδρα). Δύο ακόμα θέσεις κέρδισε κατά τη διάρκεια της τελευταία ημέρας ο Χρήστος Πελούσης που στη σέλα της Royal Enfield Himalayan 450 κατάφερε να τερματίσει έναν σκληρό και απαιτητικό αγώνα στην 22η θέση μεταξύ 39 αναβατών (οι περισσότεροι εκ των οποίων σίγουρα με πιο ανταγωνιστικές μοτοσυκλέτες). Τέλος, δύο ακόμα Έλληνες αναβάτες, τερμάτισαν με αξιώσεις στην “εισαγωγική” κατηγορία “Rally Challenge” (λιγότερα χιλιόμετρα κάθε μέρα): ο Νικόλαος Βενετικίδης με δίχρονο ΚΤΜ 300 στην 3η θέση και ο Χάρης Παπαγεωργίου (Honda CRF 300 Rally) στην 5η.

Βασίλης Μπούδρος
Χρήστος Πελούσης
Νικόλαος Βενετικίδης
Χάρης Παπαγεωργίου

“Το Greece Rally αποδείχτηκε για άλλη μια φορά εντυπωσιακό συναρπάζοντας όλους τους συμμετέχοντες. Με τοπία που κόβουν την ανάσα, απαιτητικές διαδρομές και σκληρό ανταγωνισμό, ο φετινός αγώνας άφησε τους πάντες να περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη περιπέτεια. Ευχαριστούμε όλους τους αναβάτες, τις ομάδες και τους φίλους μας που έκαναν αυτή την εκδήλωση αξέχαστη. Ραντεβού σε έναν χρόνο!”