Red Bull Romaniacs (2η μέρα): Νίκη Kabakchiev και… Lettenbichler

Ταχύτερος όλων ήταν ο Βούλγαρος Teodor Kabakchiev τη δεύτερη μέρα του αγώνα ωστόσο μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Manuel Lettenbichler που αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά του στη συνολική κατάταξη. Συνεχίζει παρά τις δυσκολίες ο Δημήτρης Καζάκης στη Silver ενώ ο Δημήτρης Μάργος ήταν ο ταχύτερος της ημέρας στην κατηγορία Iron!

Μετά την εξαιρετικά δύσκολη πρώτη μέρα στο Red Bull Romaniacs 2024 (4ος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Hard Enduro) μία ακόμα απαιτητική μέρα περίμενε τους αγωνιζόμενους καθώς μπήκαν στη Marathon Stage. Πάνω από 180 χιλιόμετρα, πολλά από αυτά σε μεγάλο υψόμετρο, φρόντισαν να φτάσουν και πάλι τους αναβάτες στα όρια τους καθώς η βροχή έκανε την εμφάνισή της. Οι αναβάτες της κατηγορίας Gold ξεκίνησαν νωρίς το πρωί, στις 08:00 (πρώτος αναβάτης) και λίγο αργότερα βρισκόντουσαν “live” (δες το σε επανάληψη εδώ) ενώ αυτοί των κατηγοριών Silver και Bronze κλήθηκαν να εκκινήσουν από τις 06:35 (!). Φυσικά Marathon Stage θα πει πως σήμερα δε θα υπάρξει τεχνική υποστήριξη καθώς οι αναβάτες τερμάτισαν στην πόλη Râmnicu Vâlcea και θα συναντήσουν ξανά τους μηχανικούς τους αύριο, στα μέσα της διαδρομής.

Αντεπίθεση Kabakchiev

Ο Manuel Lettenbichler (Red Bull KTM Factory Racing) “άνοιξε” τη διαδρομή και ξεκίνησε και πάλι πολύ δυνατά καταφέρνοντας να μην τον προσπεράσει κανείς. Ωστόσο, ο Teodor Kabakchiev (Sherco Factory Racing) που ξεκίνησε πέμπτος, 10 λεπτά μετά τον Lettenbichler είχε τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας και πήρε τη σημερινή νίκη ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της συνολικής κατάταξης. Παρά τη δεύτερη θέση στη σημερινή ημέρα, ο Lettenbichler αύξησε τη διαφορά του σχεδόν στα 35 λεπτά καθώς ο Mario Roman έχασε 18’ και “έπεσε” στην τρίτη θέση. Στη μάχη της κατηγορίας Junior, μία πολύ δυνατή έβδομη θέση στη γενική κατάταξη επέτρεψε στον Mitch Brightmore (TTR Squadra Corse) να αυξήσει τη διαφορά στις τρεις ώρες από τον αδερφό του (Mitch).

7. Mitch Brightmore (Husqvarna) +2h23m53s
  8. Graham Jarvis (Husqvarna) +2h25m7s (+1)
  9. Sonny Goggia (KTM) +4h22m14s
  10. Alfredo Gomez (Rieju) +4h30m21s

Ελληνικές συμμετοχές

Απτόητος συνεχίζει ο Δημήτρης Καζάκης (Beta – Enduro North Star Greece) στην κατηγορία Silver παρά τις δυσκολίες της σημερινής μέρας. Ο αναβάτης με καταγωγή από την Καβάλα ξεκίνησε τη μέρα πολύ δυνατά αλλά στο τέλος – και με τη βροχή να κάνει την εμφάνισή της είχε κάποια κολλήματα που τον καθυστέρησαν και για μόλις πέντε λεπτά δεν πρόλαβε να φτάσει εγκαίρως στο τελευταίο check point. Έτσι χρεώθηκε με την ανάλογη ποινή και “έπεσε” στην 83η θέση.

Χωρίς προβλήματα ολοκλήρωσε τη μέρα ο Λεωνίδας Λεοντιάδης (Husqvarna – Leo’s Xtreme / OK WHEEL – MOTOMARKET – MOTOACTION) που κέρδισε μία θέση και “έπιασε” 50αδα εντυπωσιακή απόδοση στην Iron σημείωσε ο Δημήτρης Μάργος (KTM – Plimira Racing/Ridingpower/Movarikou/ΜΟΚ) που ήταν ο ταχύτερος αναβάτης της κατηγορίας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της συνολικής κατάταξης, 12 λεπτά πίσω από τον Αυστριακό Peter Wuth. Λίγο πιο πίσω, στην 5η θέση ακολουθεί ο Κωνσταντίνος Δημητρίου (Husqvarna – Leo’s Xtreme) ενώ ο Βασίλης Στεργιοπουλος (KTM -Plimira Racing) ανέβηκε στην 62η θέση. Στην κατηγορία Atom ο μοναδικός Έλληνας αναβάτης, o Παναγιώτης Κώτσος συνεχίζει σταθερά στη η θέση.