Olympia Rally 2024: Ο Ard Vermeulen πήρε τη νίκη

Με δυνατή αντεπίθεση στην τελευταία ειδική ο Ολλανδός έκανε το comeback, επέστρεψε στην κορυφή της κατάταξης και πήρε τη νίκη στον φετινό αγώνα.

Στη μικρότερη ειδική του Olympia Rally 2024, αυτή της έκτης και τελευταίας μέρας (Σάββατο 25 Μαΐου), o Ard Vermeulen (KTM 500 EXC – F) κατάφερε όχι μόνο να είναι ο ταχύτερος αναβάτης αλλά και να καλύψει τη διαφορά που χρειαζόταν ώστε να επιστρέψει στην κορυφή της κατάταξης. Ο Ολλανδός είχε βρεθεί στη δεύτερη θέση μετά την ολοκλήρωση της πέμπτης μέρας και χρειαζόταν στην τελευταία ειδική να καλύψει μια σχετικά μεγάλη διαφορά (εννέα λεπτά) από τον συμπατριώτη του, Ad Jansen. Ο Jansen, στη σέλα ενός Husqvarna FE 501 (με Rally Replica kit) ξεκίνησε τον αγώνα σχετικά συντηρητικά και πολύ προσεκτικά (από τους ελάχιστους αναβάτες που δεν χρεώθηκαν με ποινή για υπέρβαση ορίων ταχύτητας στον πρόλογο), δεν κέρδισε καμία ημέρα του αγώνα αλλά την πέμπτη μέρα κατάφερε να ανέβει στη κορυφή της κατάταξης όντας ο αναβάτης με τα λιγότερα λάθη. Την έκτη μέρα ωστόσο σημείωσε τον έκτο ταχύτερο χρόνο της ημέρας και δεν κατάφερε να διατηρηθεί στην κορυφή, πέφτοντας στη δεύτερη θέση. Το βάθρο της γενικής κατάταξης συμπλήρωσε ο Robin Lynch (Husqvarna FE350) που πήρε τη νίκη στην κατηγορία Μ2.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους δύο Έλληνες

Στον τερματισμό έφτασαν και οι δύο Έλληνες αναβάτες που πήραν μέρος στον αγώνα, ο #45 Χρήστος Πελούσης (Beta 480RR) και η #18 Πολυτίμη Κυριακοπούλου (Sherco 300SEF). O Πελούσης μάλιστα φύλαξε το καλύτερο για το τέλος, σημειώνοντας τον πέμπτο χρόνο στη γενική κατάταξη της τελευταίας μέρας και μένοντας τελικά οριακά εκτός βάθρος στην κατηγορία του (Μ4). Μάλιστα ο αναβάτης της BRAAAAP GOAT συνεχίζει την περιπέτεια του καθώς τη δευτέρα θα πάρει εκκίνηση στην Ιτέα και στο Hellas Rally! Στην έκτη θέση της Μ2 κατάφερε να ανέβει η Κυριακοπούλου που ήταν και η μοναδική γυναίκα του αγώνα, παίρνοντας μία νίκη που την ανεβάζει ξανά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το δεύτερο μισό του αγώνα

4η μέρα: Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα, oι αναβάτες ξεκίνησαν από το Ξυλόκαστρο για το δεύτερο μέρος (280km) της marathon stage και επέστρεψαν στο bivouac στην Αρχαία Ολυμπία περνώντας από το Ζεμενό, την Κυλλήνη, το όρος Ζήρια, τη λίμνη Στυμφαλία, τη λίμνη Δόξα, τα Ζαρέλια, το Πλανητέρο, την Κλειτορία, τον ποταμό Λάδωνα, τον ποταμό Ερύμανθο και το δάσος Φολόης. Ήταν μια εξαντλητική δοκιμασία που ανάγκασε πολλούς αναβάτες να εγκαταλείψουν επιβεβαιώνοντας τη φήμη του σκληρού αγώνα που έχει το Olympia Rally.

5η μέρα: Μια γραφική διαδρομή από την Κρέστενα έως τη Γορτυνία μήκους σχεδόν 300 χιλιόμετρα περίμενε τους αναβάτες. Η Ανδρίτσαινα, ο Ναός του Επικουρίου Απόλλωνα, η Καρύταινα (ανεφοδιασμός), οι καταρράκτες της Νεμούτας ήταν μερικά από τα πανέμορφα χωριά και τοπία που είδαν οι συμμετέχοντες, με τον Martin Kalt να σημειώνει τον ταχύτερο χρόνο και τον Ad Jansen να ανεβαίνει στην πρώτη θέση της κατάταξη.

6η μέρα: Μια ειδική διαδρομή “μόλις” 115km ήταν αυτή που έκρινε τη νίκη του αγώνα. Ξεκινώντας από τον Καιάφα, οι αναβάτες κατευθύνθηκαν προς τη Σμέρνα, σε διαδρομή με μαλακά χώματα και δύσκολη πλοήγηση στην αρχή. Στη συνέχεια οδήγησαν κατά μήκος της παραλίας του Σαμικού για να καταλήξουν, μέσω Κρέστενας, στην Αρχαία Ολυμπία, με τον Ard Vermeulen να σημειώνει τον ταχύτερο χρόνο (2:42:02 και δύο λεπτά ποινής) και να παίρνει τη νίκη.