Red Bull Romaniacs 2024: Μεγάλη νίκη Lettenbichler και ελληνικό 1-3 στην κατηγορία Iron

Έχοντας διαφορά ασφαλείας από τις προηγούμενες μέρες, ο Manuel Lettenbichler (KTM) τερμάτισε τρίτος και εξασφάλισε τη συνολική νίκη στον αγώνα. Ο Δημήτρης Μαραγκός κέρδισε την κατηγορία Iron με τον Κωνσταντίνο Δημητρίου να τερματίζει τρίτος. Επέστρεψε στον αγώνα ο Δημήτρης Καζάκης παίρνοντας τερματισμό στη Silver.

Ασυνήθιστα σκληρή ήταν η τελευταία μέρα του φετινού Red Bull Romaniacs με τα 100km της διαδρομής (για την κατηγορία Gold) να χαρακτηρίζονται από αμέτρητες διαδοχικές ανηφόρες και κατηφόρες πριν οι αναβάτες φτάσουν στην περιοχή του τερματισμού (Guşteriţa hillclimb). Εκεί τους περίμενε ένας “Επίλογος” (σαν το Πρόλογος δηλαδή…) που καλύφθηκε ζωντανά (δες σε επανάληψη την είσοδο του Lettenbichler εδώ: https://www.youtube.com/live/OeJ8i4z-Axw?si=G_05Tlp2FmiWK7tG&t=1549). Πρώτος στον τερματισμό έφτασε ο Mario Roman και στη συνέχεια ο Teodor Kabakchiev χαρίζοντας το εντυπωσιακό 1-2 για τη Sherco. Ωστόσο, ακόμα και με την τρίτη θέση της ημέρας, ο Lettenbichler έφτασε σε μία ακόμη νίκη στον θρυλικό αγώνα της Ρουμανίας.

• 5η νίκη στο Red Bull Romaniacs για τον Lettenbichler που τέθηκε ξανά επικεφαλής στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος.
  • Διπλό βάθρο για τη Sherco με τους Mario Roman και Teodor Kabakchiev.
  • 4η θέση για τον Wade Young που “έπεσε” από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.
  • 6η θέση και 1η στην κατηγορία Junior για τον Mitch Brightmore (Husqvarna).
  • Μόλις 17 αναβάτες της GOLD στους τερματίσαντες (από 44 συμμετέχοντες).
  • 25η στην κατηγορία Silver η Sandra Gómez.
  • 60ος στη Silver ο Pol Tares με Yamaha Tenere 700.

Manuel Lettenbichler: “Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος αλλά και πολύ κουρασμένος. Ήταν εξουθενωτικό. Σήμερα δεν μπορούσα να πιάσω τον ρυθμό των πρώτων αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την οδήγησή μου όλες αυτές τις μέρες.”

Mario Roman: “Ήταν πολύ σκληρός αγώνας, υποφέραμε αρκετά και είμαι πολύ χαρούμενος που ήμουν στη μάχη για τις πρώτες θέσεις. Σήμερα, μετά το service έκανα τον αγώνα μόνος μου μπροστά, στον δικό μου ρυθμό και οδήγησα πολύ καλά.”

Teodor: “Ήταν μια ακόμη πολύ απαιτητική ημέρα και είμαι πολύ χαρούμενος με τη δεύτερη θέση καθώς ο Mario (Roman) πίεσε πολύ δυνατά. Η διαφορά που έκανε ο Letti την πρώτη μέρα ήταν μεγάλη, σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες είναι αχτύπητος και είναι το σημείο στο οποίο θα πρέπει να βελτιωθώ στο μέλλον.”

Michael Walkner: “Σήμερα περίμενα μια πιο εύκολη μέρα αλλά ήταν και αυτή πολύ δύσκολη με πολλές ανηφοροκατηφόρες. Πραγματικά ήταν ένας εξαντλητικός αγώνας και είμαι πολύ χαρούμενος με τον τερματισμό μου παρά τα μικρά λάθη που έκανα κατά τη διάρκεια των τεσσάρων ημερών.”

Ελληνικές συμμετοχές

Στην 53η θέση της κατηγορίας Bronze τερμάτισε ο Λεωνίδας Λεοντιάδης (Husqvarna – Leo’s Xtreme / OK WHEEL – MOTOMARKET – MOTOACTION) ενώ ελληνική επιτυχία είχαμε στην Iron με τους Δημήτρη Μαραγκό (KTM – Plimira Racing/Ridingpower/Movarikou/ΜΟΚ) και Κωνσταντίνο Δημητρίου (Husqvarna – Leo’s Xtreme) να τερματίζουν στις θέσεις 1-3 και να εξασφαλίζουν διπλή ελληνική παρουσία στο βάθρο της κατηγορίας. Στην ίδια κατηγορία ο Βασίλης Στεργιοπουλος (KTM – Plimira Racing ) τερμάτισε στην 49η θέση ενώ στην κατηγορία Silver o Δημήτρης Καζάκης (Beta – Enduro North Star Greece) είχε δικαίωμα να εκκινήσει ξανά σήμερα μετά τη χθεσινή του εγκατάλειψη και τερμάτισε στην 80η θέση της ημερήσιας κατάταξη. Τέλος στην κατηγορία Atom ο Παναγιώτης Κώτσος (KTM – KOMEAL/PLIMIRA RACING) τερμάτισε διατηρώντας τη 12η θέση του.

Το άρθρο θα ανανεώνεται συνεχώς μόλις υπάρχουν διαθέσιμες περισσότερες φωτογραφίες και video από τον αγώνα.

Ευχαριστούμε όλους του φίλους που βρίσκονται στη Ρουμανία και μας στέλνουν πολύτιμες πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Θανάση Παπαθανασίου από τη North Star

1. Ο Δημήτρης Καζάκης (Enduro North Star Greece) στον τερματισμό!
  2. Δημήτρης Μαραγκός και Κωνσταντίνος Δημητρίου στο βάθρο της Iron.