Hard Enduro: Συνεχίζει το αήττητο σερί του ο Lettenbichler

Με ασυναγώνιστη εμφάνιση στην Ουαλία και ολοκληρωτική επικράτηση ξεκίνησε και τη φετινή χρονιά ο Manuel Lettenbichler.

Ταχύτερος και τις τρεις μέρες του αγώνα Valleys Hard Enduro ήταν ο Lettenbichler ξεκινώντας τη φετινή χρονιά όπως ακριβώς έκανε όλο το 2023: χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους συναθλητές του.

Παρασκευή

Η αυλαία για το 2024 άνοιξε με μια σύντομη διαδρομή και εμπόδια που την έκαναν να μοιάζει λίγο με Supercross. Η σκόνη δημιούργησε αρκετά προβλήματα και ανάγκασε τους οργανωτές να καθυστερήσουν το πρόγραμμα ώστε να βραχεί η διαδρομή και να ξεκινήσουν τα πρώτα σκέλη. Στους τέσσερις προκριματικούς αγώνες νικητές αναδείχθηκαν με τη σειρά οι Manuel Lettenbichler (Red Bull KTM Factory Racing), Will Hoare (RIEJU Factory Racing), Jonny Walker (Red Bull Beta) και Wade Young (Red Bull Leader Tread). Στη συνέχεια ο Lettenbichler κέρδισε τόσο τον ημιτελικό όσο και τον τελικό και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του πρώτου βάθρου για το 2024 έχοντας δίπλα του τον Walker (δεύτερος) και τον Alfredo Gomez που κατάφερε να παράσει τους Young και Kabakchiev (Sherco).

Δες το εκπληκτικό σκέλος των Lettenbichler – Walker

Σάββατο – Πρόλογος

Κάθε αναβάτης είχε το δικαίωμα να κάνει δύο χρονομετρημένα περάσματα από τη διαδρομή του προλόγου που είχε μήκος 10km. Οι 100 ταχύτεροι αναβάτες ήταν αυτοί που πέρασαν στον κυρίως αγώνα της Κυριακής ενώ η πρώτη τριάδα πήρε και τους πρώτους βαθμούς για το φετινό πρωτάθλημα. Στα περίπου 16-17 λεπτά που διαρκούσε ο χρόνος για τους ταχύτερους αναβάτες, ο Lettenbichler κατάφερε να σημειώσει τον ταχύτερο χρόνο αφήνοντας στη δεύτερη θέση με διαφορά 19sec τον Kabakchiev (Sherco) και τρίτο τον Walker. “Η διαδρομή ήταν πολύ καλή σήμερα. Πίεσα πολύ στο πρώτο πέρασμα και το ίδιο έκανα και στο δεύτερο αλλά δεν περίμενα ότι θα βελτιώσω τον χρόνο μου τόσο πολύ. Νιώθω καλά πάνω στη μοτοσυκλέτα μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένος για τον αγώνα της Κυριακής” δήλωσε ο Lettenbichler μετά τον πρόλογο.

Αποτελέσματα Προλόγου

1. Manuel Lettenbichler (KTM) 15:59.04 2. Teodor Kabakchiev (Sherco) 16:18.96 3. Jonny Walker (Beta) 16:22.62 4.Ashton Brightmore (GASGAS) 16:33.25 5. Mitch Brightmore (GASGAS) 16:38.65 6. Will Hoare (RIEJU) 16:50.86 7.Mario Roman (Sherco) 16:50.99 8. Wade Young (GASGAS) 16:59.51 9. Alfredo Gomez (RIEJU) 17.00.33 10.Robert Crayston (KTM) 17:11.04

Κυριακή – Κυρίως αγώνας

Ως ο περσινός αήττητος πρωταθλητής και νικητής των αγώνων της Παρασκευής και του Σαββάτου, ο Manuel Lettenbichler ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη την Κυριακή. Αμέσως μετά την εκκίνηση, ο αναβάτης της KTM πήρε γρήγορα το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε ποτέ ουσιαστικά καθώς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και αμέσως έφτιαξε διαφορά. Ο μόνος που φάνηκε να ασκεί μια μικρή πίεση ήταν ο Teodor Kabakchiev (Sherco Factory Racing) στα μισά του αγώνα αλλά καθώς οι αναβάτες μπήκαν στον τρίτο και τελευταίο γύρο, ο Manuel ανέβασε ακόμη περισσότερο το ρυθμό του και πήρε μία επιβλητική νίκη με διαφορά τριών λεπτών. Αυτή ήταν η ένατη σερί νίκη για τον Lettenbichler στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Hard Enduro, ένα σερί που έχει ξεκινήσει από το 2022!

“Δεν ήταν εύκολα τα πράγματα εκεί έξω. Ήταν δύσκολο να βρεις ρυθμό, αλλά το να μπορέσω να δημιουργήσω μια διαφορά βοήθησε. Ωστόσο, στον τελευταίο γύρο, ο Teodor άρχισε να πιέζει και έπρεπε να ανεβάσω και πάλι τον ρυθμό μου. Είναι υπέροχο να παίρνεις τη νίκη στον πρώτο γύρο και να ξεκινάς τόσο δυνατά το πρωτάθλημα. Είμαι πολύ χαρούμενος και τώρα ανυπομονώ για τον επόμενο γύρο στο Red Bull Erzbergrodeo σε δύο εβδομάδες.”

Manuel Lettenbichler
Highlights 3ης μέρας.

Στη μάχη του βάθρου, πίσω από τον Lettenbichler, ο Jonny Walker (Red Bull Beta) είχε αρχικά τη δεύτερη θέση αλλά το ζευγάρι των αναβατών της Sherco, Kabakchiev και Mario Roman κατάφεραν να περάσουν μπροστά του και να πλαισιώσουν τον εργοστασιακό αναβάτη της ΚΤΜ. Στην κατηγορία Junior ο Mitch Brightmore (GASGAS) πήρε τη νίκη και παράλληλα ανέβηκε στην έβδομη θέση της Γενικής κατάταξης με τον μικρότερο αδερφό του, Ashton, μία θέση πίσω του (8ος)

Ο δεύτερος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Hard Enduro είναι το Red Bull Erzbergrodeo που θα πραγματοποιηθεί στην Αυστρία από τις 30 Μαΐου έως τις 2 Ιουνίου.