Τεράστια ελληνική επιτυχία του Μάρκου Λαμάρη στο Παγκόσμιο Downhill

Η πίστα DH στην Ανδόρα ήταν απίστευτα γρήγορη, ζόρικη και φουλ θεαματική. Έτσι έγιναν συναρπαστικοί αγώνες παρουσία χιλιάδων θεατών, ενώ εκεί ήταν που έλαμψε το άστρο του Μάρκου Λαμάρη.

Η πίστα DH στο Pal Arinsal στην Ανδόρα ήταν γνωστή για την υψηλή δυσκολία της, ωστόσο μετά τις περσινές αναβαθμίσεις και αλλαγές (που δυστυχώς δεν απολαύσαμε στον περσινό αγώνα του World Cup λόγω κακοκαιρίας) έγινε άρρωστα γρήγορη, τεχνική και φουλ θεαματική με μεγάλη δυνατότητα επιλογής διαφορετικών γραμμών. Έτσι εξασφαλίστηκαν εξαιρετικές συνθήκες για μεγάλους αγώνες για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Downhill του 2024. Παράλληλα οι διαφορές μεταξύ των αθλητών ήταν πολύ μικρές και σε κάθε κατάβαση θεατές και τηλεθεατές (δυστυχώς μόνο αυτοί που είχαν συνδρομητική τηλεόραση) ήταν στις μύτες των ποδιών τους ή δάγκωναν το τηλεχειριστήριο! Συναρπαστικά ήταν και τα αποτελέσματα!

Κατηγορία Elite Men

Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην κατηγορία Elite Men αναδείχθηκε ο Loris Vergier, δέκα ολόκληρα χρόνια μετά την κατάκτηση του ίδιου τίτλου στην κατηγορία Junior! O super smooth Γάλλος αναβάτης ξέσπασε σε λυγμούς μόλις συνειδητοποίησε τον θρίαμβο του και αυτό έγινε την στιγμή που έπεσε ο συμπατριώτης και φίλος του, ο Loic Bruni, ο οποίος μάλιστα ήταν ταχύτερος όλων μέχρι το τρίτο σπλιτ… Ο Vergier μάλιστα είχε οριακές διαφορές με τους υπόλοιπους τέσσερις αναβάτες του βάθρου. Βλέπετε ήταν μόλις 148 χιλιοστά ταχύτερος από τον επίσης Γάλλο Benoit Coulanges, 0,169’’ από τον Καναδό Finn Illes, 0,283’’ από τον Danny Hart και 0,457’’ από τον Amaury Pierron! Ναι, λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο χώριζε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή από τον πέμπτο!!! Στον αγώνα είχαμε και μια ελληνική συμμετοχή τον φοβερό Σωκράτη Ζώτο που ήταν μεν φουλ ορεξάτος, ωστόσο δεν ήταν 100% έτοιμος καθώς προέρχονταν από τραυματισμό (σπασμένη κλείδα, αλλά και μια πρόσφατη πτώση στο Tour de Niares). Δεν μάσησε πάντως και κατάφερε να προκριθεί 64ος και να τερματίσει τελικά στην 62η θέση.

Δες στο παρακάτω video τα highlights από τον αγώνα EliteMen:

Κατηγορία Γυναικών

Χαμός έγινε και στον αγώνα των γυναικών με την Αυστριακή Valentina Holl να κατακτά ένα ακόμη Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Και αυτή οριακά, καθώς είχε μόλις μισό δευτερόλεπτο διαφορά από την δεύτερη, την φοβερή Γαλλίδα Myriam Nicole. Συνέχισε τις καλές φετινές εμφανίσεις της η Βρετανίδα Tahnee Seagrave κατακτώντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Η φοβερή και σούπερ ανερχόμενη Καναδή, Gracey Hemstreet τερμάτισε τέταρτη και η επίσης ανεβασμένη Ελβετίδα, η Lisa Bauman (που στέφθηκε Πανευρωπαϊκή Πρωταθλήτρια το 2024 στο Champery) ήταν πέμπτη.

Δες στο παρακάτω video τα highlights από τον αγώνα EliteWomen:

Κατηγορίες Junior

Πολύ δυνατούς αγώνες είχαμε και στις κατηγορίες Junior και ειδικά στους Junior Men όπου είχαμε και ελληνικό ενδιαφέρον! Η μεγάλη μάχη μεταξύ των δύο φετινών πρωταγωνιστών έγινε με νικητή αυτή τη φορά τον πύραυλο εδάφους-αέρος, τον Αμερικανό Asa Vermette να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και την φανέλα με τις ρίγες! Ο Asa μάλιστα ήταν ταχύτερος στον προκριματικό και στον τελικό από τον μεγάλο του αντίπαλο τον Γάλλο Max Alran που έμεινε δεύτερος. Ένας ακόμη Αμερικάνος έλαμψε στην Ανδόρα και ο λόγος για τον Bode Burke που ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Τέταρτος ήταν ο Νεοζηλανδός Tyler Waite και πέμπτος ο Γάλλος Mylann Falquet.

Βέβαια αυτός ο αγώνας για τον ελληνικό κοινό στιγματίστηκε από την τεράστια επιτυχία του Μάρκου Λαμάρη. Ο Έλληνας αθλητής -που αγωνίστηκε με τα χρώματα της εθνικής Γερμανίας- τερμάτισε στην ένατη θέση! Η μεγάλη επιτυχία του μάλιστα μόνο τυχαία δεν ήταν καθώς πέτυχε έναν εκπληκτικό χρόνο (2:44,904) που ήταν μόλις δύο δέκατα μακριά από την έκτη θέση και 5,7 από τη νίκη! Να σημειώσουμε μάλιστα ότι οι χρόνοι της πρώτης δεκάδας της κατηγορίας Junior Men ήταν φουλ ανταγωνιστικοί με αυτούς τη κατηγορίας Elite Men. Και να επισημάνουμε ότι ο Μάρκος ήταν δεύτερος στο πρώτο σπλιτ (!), τρίτος στο δεύτερο και έκτος στο τρίτο. Μιλάμε για μια εκπληκτική κατάβαση που τον βάζει στην ελίτ των κορυφαίων αναβατών DH του πλανήτη. Ο Μάκρος Λαμάρης είναι 18 ετών, αγωνίζεται με την ομάδα Propain Positive και έχει εξελιχθεί οδηγικά στην χώρα μας. Μόνο το τελευταίο δίμηνο έχει εγκατασταθεί στο εξωτερικό για προπονήσεις. Έτσι στέλνει ένα ηχηρό μήνυμα στους δεκάδες ταλαντούχους νεαρούς Έλληνες αναβάτες, ότι μέσα από τις ελληνικές πίστες και τους ελληνικούς αγώνες μπορούν να αναδειχθούν μεγάλοι αναβάτες. Στο πλευρό του φυσικά και ο Σωκράτης Ζώτος και ο Αλέξανδος Τοπκάρογλου που έχουν ήδη σημαντικές διακρίσεις (έχουν μπει στην 15άδα της Junior Men σε αγώνες World Cup και World Championship) και έχουν μεγάλες δυνατότητες για το μέλλον.

Στην κατηγορία Junior Women Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για δεύτερη συνεχόμενη φορά αναδείχθηκε η Νεοζηλανδή Erice Van Leuven και μάλιστα με μια κυριαρχική νίκη καθώς ήταν 6,3’’ ταχύτερη από την δεύτερη, την Σουηδή Ella Svegby. Το χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε μια ακόμη Νεοζηλανδή, η Sacha Earnest, αφήνοντας τέταρτη την συμπατριώτισσα της, την Elliana Hulsebosch και πέμπτη την Αυστραλή, Sacha Mills. Γενικά οι αθλήτριες από τη Νέα Ζηλανδία και την Αυστραλία είχαν τον πρώτο λόγο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.